250 тис років тому на Кіпрі жили карликові слони й гіпопотами
На Кіпрі 250 тис. років тому жили карликові слони й гіпопотами, які змогли добратися до острова з території сучасного Єгипту. Про це свідчать знахідки групи археологів, що проводили розкопки недалеко від кіпрської Айа-Напи. Вони виявили скам'янілі частини кістяків карликових слонів і гіпопотамів, а також древніх пацюків і мишей. Вчені вважають, що до палеоліту (древній кам'яний вік, понад 2 млн років тому) Кіпр не був заселений людьми й тому тут збереглися різні види карликових тварин. Останні приплили на острів з єгипетської території, що у той час перебувала набагато ближче до кіпрських берегів - усього в 30 км.
Археологічні розкопки на Кіпрі показують, що ріст слонів-пігмеїв не перевищував одного метра, а карликових гіпопотамів - від 75 см до 1,5 метра. Схожі знахідки були зроблені й на інших островах Середземномор'я - Сицилії й Криті. Дослідники вважають, що малий ріст тварин викликаний так званим синдромом "острівна карликовість" або змінами на генному рівні, пов'язаними з невеликою площею перебування.
На думку вчених, синдром "острівна карликовість", цілком можливо, проявлявся й серед доісторичних людей. Так, свідчення існування людиноподібних істот були виявлені на індонезійському острові Флорес в 600 км до сходу від Балі. Ріст цих "чоловічків" не перевищував 90 см, а розмір головного мозку був майже в 4 рази менше, ніж у сучасного землянина. Вчені прозвали остров'ян, що жили близько 18 тис років тому, "індонезійськими хобитами" - на честь персонажів трилогії Джона Толкіена "Володар Кілець".