Надмірне забруднення водойм, забудова прибережних смуг, велика кількість гідроспоруд стримують самоочищення річок
Як повідомлялось раніше, 13 липня у приміщенні Державної екологічної інспекції України відбулася прес-конференція на тему: «Екологічний стан водойм України. Причини та наслідки забруднення води та замору риби у річках». Керівництво Держекоінспекції України ініціювало проведення прес-конференції у звязку з численним зверненнями громадян до державних органів, засобів масової інформації щодо катастрофічного стану поверхневих вод у річках та інших водоймах 8 областей України, що призвело до загибелі великої кількості риби та інших живих організмів у цих водоймах.
У прес-конференції взяли участь: Голова Державної екологічної інспекції України Андрій Заїка, Голова Всеукраїнської екологічної Ліги Тетяна Тимочко, Голова ВГО «Асоціація рибалок України» Олександр Чистяков, начальник відділу координації діяльності територіальних органів управління водних ресурсів Державного агентства водних ресурсів України Михайло Хорєв. Під час прес-конференції учасникам надано оперативну інформацію про ситуацію на річках у Чернігівській, Полтавській, Житомирській, Дніпропетровській, Черкаській, Сумській, Київській, Хмельницькій областях.
Розпочинаючи роботу прес-конференції, Андрій Заїка зауважив: - «Річки мають здатність до самоочищення, але в даний час цей процес відбувається дуже повільно. В основному це пов’язано з великою кількістю забруднюючих речовин, які потрапляють у воду. Зараз досить небезпечним фактором, що негативно впливає на самоочищення річок є замулення. Вирішення даної проблеми – проведення очистки русел річок та дренажних каналів. Питання виділення коштів на такі природоохоронні заходи, входить до повноважень органів місцевого самоврядування, які повинні забезпечувати запобігання замулення річок. Щодо ситуації на річці Остер: станом на 13 липня за матеріалами гідрохімічних аналізів вод річки Остер поблизу смт. Козелець та міста Остер фіксується тенденція до стабілізації та підвищення вмісту розчиненого кисню близько 4 мгО2/дм3, що є достатнім та безпечним для нормалізації процесів життєдіяльності живих водних організмів. За іншими показниками складу та властивостей вод р. Остер, а саме по азоту амонійному, залізу загальному та фосфатах спостерігається поступове зниження концентрацій. Стан річки Десна залишається стабільним для відповідного періоду – гідрохімічні показники знаходяться у межах нормованих. Негативного впливу вод річки Остер на стан Десни не відбувається. Спостереження та кризовий моніторинг продовжуються».
Голова Всеукраїнської екологічної Ліги Тетяна Тимочко виділила кілька системних причин, які, на її думку, призвели до такої ситуації з водними ресурсами. Серед них вона назвала систематичне забруднення поверхневих вод промисловими та побутовими скидами, третина з яких зовсім або недостатньо очищуються; протизаконну забудову природоохоронних прибережних смуг; необдумане будівництво численних малих і великих гідроспоруд на річках. Все це у поєднанні з аномальною спекою та швидким нагріванням води в мілководних річках і спричинило екологічну катастрофу.
Голова ВГО «Асоціація рибалок України» Олександр Чистяков нагадав, що і в минулому році траплялись непоодинокі факти отруєння водойм побутовими та промисловими скидами. Тим паче, що майже вподовж двох років діяв мораторій на проведення перевірок контролюючими органами в тому числі й у природоохоронній сфері. Громадські організації не раз ініціювали прийняття Верховною Радою ряду законів у природоохоронній сфері, які могли б поліпшити ситуацію, але народні депутати не поспішають із їхнім прийняттям. Зокрема необхідно прийняти законопроект, який би зобов’язав місцеві органи влади винести в натуру природоохоронні берегові території.
Джерело: http://dei.gov.ua