Нові-старі граблі депутатів, або Нові Клюєви
Ухваливши закон про зменшення "зеленого тарифу" для сонячних електростанцій, Верховна рада усунула компанії братів Андрія та Сергія Клюєвих від дармового заробітку, але забула про інших "утриманців" - малі гідроелектростанції. Їх власники так само зараз продовжують збагачуватися, безпідставно користуючись "зеленим" тарифом.
Нагадаємо, в липні Петро Порошенко підписав законопроект 2010-д, який при розгляді у Верховній Раді одразу "в цілому" підтримали всі фракції коаліції.
Подібний поспіх депутати пояснювали важливою для держави справою - необхідністю якнайшвидше ліквідувати обтяжливу для держбюджету корупційну схему надвисокого "зеленого тарифу", розроблену Андрієм Клюєвим під його мережу сонячних електростанцій.
Зелений тариф - застосовуваний у всьому світі економічний механізм, спрямований на заохочення генерації електроенергії з відновлюваних джерел.
В українських реаліях, де функціонує єдиний ринок електроенергії, це виглядає таким чином: всю вироблену всіма видами електростанцій енергію купує держпідприємство "Енергоринок", яке потім продає її промисловим та побутовим споживачам.
Ціна, за якою ця енергія купується, залежить від типу генерації та потужності. Менше всього за кіловат отримують атомні електростанції та великі ГЕС Дніпровського каскаду, більше всього - сонячні, вітрові та інші "зелені" генерації.
Тож логіка в такому законі є - "зелений тариф" де-факто виплачується за рахунок державних електростанцій. І тому, в нинішні важкі часи, з економічної точки зору є неприпустимим фактичне фінансування з держбюджету приватного бізнесу.
Але ж, крім енергії сонця, є ще енергія вітру, води та інші види генерації, на які діє такий самий зелений тариф.
Для прикладу - уряд Іспанії в січні 2012 року з аналогічних економічних причин запровадив мораторій на надання зеленого тарифу для проектів відновлювальної енергетики. І зробив це, до речі, для всіх без винятку видів генерації.
В Україні проблема така ж сама, але була вона вирішена у інший спосіб.
"Ми зменшуємо суттєво тарифи на сонячну енергію. Ми залишаємо, не підвищуємо ціни на жодний із видів енергії: вітер, біомаса, біогаз, гідроенергетика, і даємо можливість спростити процедури для того, щоб ці напрямки відновлюваної енергетики розвивалися", - заявив тоді перший заступник голови профільного Комітету Олександр Домбровський.
Насправді, Домбровський трохи лукавить. Якщо звести всі складні коефіцієнти та норми тарифу в одну таблицю, ми побачимо, що "зелений" тариф, наприклад, для малих ГЕС збільшився. Зокрема, за рахунок бонусу за використання вітчизняного обладнання - у старій версії закону ця вимога була обов'язковою.
Аналіз зростання "зеленого тарифу" для ГЕС після прийняття 2010-д, розроблений експертами Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) станом на 5 червня 2015 року.