ОГЛЯД ПРЕСИ 27.08.07
Газета 24 27.08.07 №120
Польські експерти не виявили в ожидівській воді підвищеного вмісту фосфатів.
Всі інші результати аналізів будуть відомі 28 серпня, коли лабораторія Прикарпатського воєводства подасть детальний звіт. Нагадаємо, я серпня в Ожидові на запрошення керівництва Львівської області почали працювати польські екологи.
Газета по-українськи 27.08.07 №153(436)
Проби води і ґрунту в Ожидові беруть тричі на тиждень
"У перші дні їздили в Ожидів щодня. Тепер - тричі на тиждень. Беремо аналізи води і ґрунту", - розповідає Алла Войціховська, 34 роки, спеціаліст державної екологічної інспекції у Львівській області.
Мікроавтобусом екоінспекції під'їжджаємо до залізничної колії біля села Ожидів Буського району на Львівщині. Тут зійшли з рейок вагони з жовтим фосфором — отруйною речовиною.
- Поки що жодних перевищень не виявили, — веде далі еколог.
- Брали проби фунту біля колії в ліску. При нормі 200 міліграмів на кілограм мали показники до 40. Спеціалісти з облдержродючості казали, що це навіть добре, бо наші грунти бідні на фосфор.
Біля колії тече невеликий струмок. Поряд — велика калюжа, утворена від піни, якою охолоджували перекинуті цистерни. Навколо юрмиться десяток робітників. Електропилкою зрізують дерева. Трохи далі екскаватор ковшем вигрібає воду. Алла виймає з чорного пакета дві пластикові банки. Звертається до водія мікроавтобуса Івана Поплінського, 48 років, аби той набрав воду спершу з струмка, а потім з калюжі.
- Туди я не піду, - показує чоловік на баюру. - Заляпаю сандалі.
Еколог просить робітників набрати води.
До місця аварії під'їжджає срібна "деу". Виходить сільський голова Ожидова Олександра Шах, 39 років, і голова Буської районної ради Володимир Замроз, 41 рік.
- Ви з екоінспекції? - цікавиться Замроз. - І яким методом будете визначати рівень забрудненості?
- Фотоелектроколорометричним, - відповідає еколог.
- Це добре. Нещодавно тут був один професор, спеціаліст по фосфору. Він навіть не зміг мені сказати, які бувають методи визначення, - розказує Замроз.
- Аналізи води будуть відомі вже ввечері, - каже Алла. - А ґрунту - завтра.
Еколог із водієм беруть проби ґрунту. Іван встромляє в землю металевого бура. Повертає його кілька разів навколо осі, дістає з землі. Алла лопаткою зішкрябує землю в пакет. Залізницею проїжджає електричка.
Піднімаємося на залізничний насип і прямуємо вздовж колії. За кілька десятків метрів болото під насипом закінчується.
- Тут, де все втрамбовано, ще кілька днів тому була така сама баюра, - каже голова сільради. - Уже все висушили, вирівняли. Те, що полишалися шматки фосфору завбільшки з сірничок, не становить жодної небезпеки.
За 15 хв. прямуємо назад до мікроавтобуса. Водій несе в руках пакети, в яких проби ґрунту і банки з водою.
- У пробах землі перевищень не зафіксовано, - зазначає Алла Войціховська наступного дня по телефону. - У потічку вода також була в нормі - 0,07 міліграмів на літр при нормі 3,5. А ось у воді, яка була над землею, зафіксовано перевищення норми в 4,6 разу.
Працівники екоінспекції їздять на місце аварії тричі на тиждень. Минулого тижня робили заміри разом зі спеціалістами з Польщі. Експерти з Підкарпатського воєводського інспекторату охорони довкілля перевищення норм шкідливих речовин не знайшли.
Польські експерти з Підкарпатського воєводського інспекторату охорони довкілля підтвердили, що перевищення норм шкідливих речовин не виявлено.
Денис МАНДЗЮК
кино