ОГЛЯД ПРЕСИ 14.08.07
Експрес 14-15.08.07 №117(3533)
Важко дихати
Експерти ОБCЄ стверджують, що лише 6% території України - - екологічно чисті
Серед основних причин забруднення вони виділяють наслідки аварії на Чорнобильській і АЕС, небезпечні боєприпаси та отруйні речовини, що ховає в собі український ґрунт ще з часів СРСР. Крім того, до "чорного списку" увійшли й токсичні відходи, рівень яких цього року досягнув п'яти мільярдів тонн!
Чи загрожує Україні екологічна катастрофа? Це та більше "Експресу" прокоментувала провідний науковий співробітник Інституту екології Карпат НАН України Оксана Марискевич.
- Що є основним чинником забруднення території?
- Надмірна кількість токсичних відходів. А взагалі це — не новина. Тут у нас одні з найвищих показників забруднення серед країн колишнього Радянського Союзу. Особливо постраждала східна частина України, де зосереджені основні металургійні підприємства.
- Чи існують території, які можна по праву назвати екологічно чистими?
- Це дуже важко визначити. Адже маємо багато різних факторів, за якими визначають екологічно чисті місцевості Спочатку територію необхідно перевірити на рівень радіоактивного забруднення, наявність важких металів у ґрунті, провести низку досліджень... Проте можемо стверджувати, що в Україні таки залишилися території, які умовно можна назвати екологічно чистими. Це стосується перш за все Українських Карпат.
Ярина МАТЧАК
Високий замок 14.08.07 №145(3552)
На Журавненщині діє «Клуб справедливого полювання»
У минулу суботу, коли в Україні розпочався сезон полювання на пернату дичину, двадцять мисливців, які промишляли у багатих угіддях колишнього Подорожненського рудника (Жидачівський район, журавненська зона), упіймали на приціл лише чотири качки. І були задоволені з трофею, хоча нормами полювання дозволено добути кожному з них за день по 5 качок. Мотиви мисливської радості пояснює назва цього гурту - "Клуб справедливого полювання".
ОЧОЛЮЄ КЛУБ директор державного госпрозрахункового підприємства "Подорожненський рудник" Володимир Лисак. Він займається поверненням до життя величезних територій, знищених промисловим видобуванням сірки. Його мета - віддати борг природі і на сплюндрованих людьми і механізмами землях створити рекреаційну зону, ландшафтний парк. Багато що уже вдалося. З колишнього кар'єра зробили 500-гектарне озеро з винятково чистою водою. Уже зараз глибина водойми, яка наповнюється з річки Свічі, сягає 75 метрів, а буде 95 м. По озеру плаває яхта. Невдовзі тут з'явиться прекрасний відпочинковий центр, в якому можна буде ходити на човнах, займатися кінним спортом. А височезні тутешні відвали взимку цілком можуть прислужитися любителям гірськолижного спорту. Тут буде рай для рибалок, любителів ягід. Вже сьогодні господарі можуть продати зо двісті тонн обліпихи.
Найцікавіше, що у колишніх промислових нетрях прижилася дичина. У мисливських угіддях, що займають 2 тисячі гектарів, водяться кабани, кози, олені, лосі (!), лисиці - цієї звірини тут набагато більше, ніж у типових господарствах. Є рідкісні види лебедів та багато іншого птаства. На місці боліт члени "Клубу справедливого полювання" викопали 13 ставків і розводять канадського коропа "буффало". Не дивно, що колишнім сірчаним кар'єром, який змінюється на очах, вже зацікавилися німецькі інвестори...
У "Клуб справедливого полювання" беруть порядних, чесних мисливців з не менш як 10-річним стажем, які патріотично ставляться до живого світу. Районного "начальства" у клубі нема, основний контингент - трактористи, водії, фермери, вчителі, лікарі. Навіть у сезон полювання на звіра вони відмовляються стріляти у козуль (не піднімається рука на красу!), не ціляться у свиноматок з поросятами. Самі купують для дичини зерно, кормову сіль, заготовляють кормові віники з кропиви. Своїм гаслом "справедливі" обрали віршовані рядки: "Поки на світі є мисливське братство, ми збережемо вітчизни честь і батьківщини багатство!".
Володимир Іванович привчає до "справедливого" полювання і свого сина-другокласника Ростика. Незважаючи на юний вік, у хлопця три роки мисливського стажу. Вміє "читати" сліди звіра, розбирається на видах дерев, знає, як з гущавини вийти на знайому стежку. Замість рушниці у нього звичайна палиця. А тим часом...
Стріляв в качку, влучив в людину
Як повідомив Департамент зв'язків з громадськістю МВС України, 10 серпня, за добу до відкриття сезону, 30-річний житель Славути Хмельницької області пішов полювати на качок з батьківською рушницею. Цілячись у дичину, він влучив у... голову 32-річного чоловіка, який з важким пораненням був госпіталізований.
Правоохоронці затримали "влучного стрілка" та конфіскували у нього рушницю.
Інша трагедія сталася на Чернігівщині, де внаслідок необережного поводження з рушницею загинув 34-річний начальник головного Державного управління охорони, використання й відтворення водних живих ресурсів і регулювання рибальства області Сергій Ковальов. За версією міліції, він нахилився добити поранену качку, і в цей момент несподівано вистрелила рушниця. Ковальов отримав смертельне поранення Дробом 5-го калібру в ділянку печінки.
• На замітку горе-мисливцям
Нові такси для браконьєрів.
Відучора в Україні діють нові розміри відшкодування збитків, завданих порушенням законодавства в галузі мисливського господарства та полювання. За незаконне добування або знищення звірів і птахів передбачено такі стягнення (у гривнях):
ЗВІРІ
'• Лось
• Олень благородний
• Олень плямистий, лань, кабан 10.000
• Муфлон, козуля
• Бобер
• Бабак, куниця лісова і кам'яна,
норка американська
•.Ондатра, нутрія вільна 1.000
• Заєць-русак, тхір лісовий,
дикий кролик
• Білка
ПТАХИ
• Лебідь-шипун і кликун 1.000,
• Галагаз, гуси, фазан, сіра куріпка
кеклик
• Качки, лиска, голуби, кулики,
інші мисливські птахи 250
Як повідомив кореспонденту "Високого Замку" заступник начальника Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства Василь Вурмас, за результатами 123 рейдів, що їх у перші дні полювання на пернату дичину провели 254 працівники лісової охорони і 341 працівник міліції, було складено 34 протоколи про порушення правил полювання. Особи, до яких учасники рейду мали претензії, виходили полювати без належно оформлених документів. Винуватцям загрожує штраф у розмірі від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів (тобто від 170 до 340 грн.).
За знищення (розорення) гнізда, нори, інших жител тварин, бобрової загати передбачено штраф у розмірі подвійного стягнення за знищення того чи іншого виду тварин. Знищення ембріонів мисливських звірів карається штрафом у розмірі 50% від стягнення за знищення того чи іншого звіра (за кожен ембріон). Якщо хтось наважиться вилучити яйця з гнізда, змушений викласти з кишені суму у розмірі 20% від такси на відповідний вид птаха (за кожне яйце).
Іван ФАРІОН