ОГЛЯД ПРЕСИ 02.08.07
Крок 02.08.07 №31(100)
ОЦЕ ТАК ШВИДКІСТЬ РЕАКЦІЇ... 31 липня Петро Олійник скерував листа воєводі Підкарпатського воєводства Єві Драус з проханням про допомогу у проведенні незалежної екологічної експертизи відповідними службами Республіки Польща, повідомили у прес-службі Львівської облдержадміністрації. У листі губернатор Львівщини також наголосив на тому, що аварія потяга з жовтим фосфором під Ожидовом має негативний вплив на екологію довколишньої території. Раніше Мінприроди не раз заявляло про відсутність будь-яких відхилень від встановлених норм вмісту фосфору в природному середовищі внаслідок «фосфорної аварії».
Газета”24” 02.08.07 №101
Небезпечна знахідка
Збираючи ягоди, мешканці Городоччини знайшли захоронення хімікатів
31 липня біля села Повітно Городоцького району в лісі місцевими жителями під час збору ягід було виявлено два насипи хімікатів і 150 банок з хімічною речовиною
Як повідомляє прес-центр обласного ГУ МНС, місцеві жителі виявили близько 2о целофанових мішків з невстановленою кристалічною речовиною та 150 скляних банок (0.5-1.0 л) з хімічними речовинами. Серед розпізнаних хімікатів - 60 банок хлористого кадмію; 30 банок гексаметилендинаміту; 10 банок анілін гідрохлоріду; 10 банок салпену; 30 банок ізопропилового спирту; 9-8 мішків аеросилу; 10 банок клею КГ 30; 7-8 мішків ізометилу тетрагідросталевого ангідриду. Також виявлена 200 літрова металева ємність заповнена на 10-20 % рідиною НОШ-5.
Усі хімічні речовини випущені у 1982-1990 роках. Як вони потрапили в ліс - наразі невідомо.
Представниками СЕС Городоцького району взято проби хімічних речовин з метою проведення подальшого аналізу. А місце імпровізованого звалища хімікатів огороджене, виставлена охорона з числа працівників Городоцького РВ УМВС України у Львівській області.
Питання про небезпечну знахідку також планують розглянути на засіданні позачергової комісії екобезпеки Городоцького району, де спеціалісти вирішать, яким чином утилізуватимуть виявлені речовини.
Насправді ж в області зберігається набагато більше шкідливих речовин. Зокрема, лиже пестицидів на теренах Львівщини налічується близько 5ОО тонн. Утилізувати хімікати обіцяють до 2ОІо р., звісно ж, якщо буде належне фінансування. Дуже гостро стоїть проблема зберігання пестицидів: на Львівщині немає жодного складу, де тримали б хімічно-небезпечні речовини, тому часто вони лежать під відкритим небом. Найгостріша ця проблема у Кам'янка-Бузькому та Жидачівському районах. За два останні роки вдалося вивезти 145 т пестицидів. Цьогоріч на вирішення цієї проблеми передбачено 500 тис. грн.
Тетяна Турчина, «24»
Газета”24” 02.08.07 №101
Оазис серед новобудов
25 дітей під час канікул мають чим зайнятись: впродовж 2 тижнів діє Львівський міський еколого-натуралістичний центр, де вони вчаться оберігати природу
ЗЕЛЕНЕ МОРЕ
Знайти екоцентр виявилось не складно - це чи не єдина будівля на вул. Кубанській, яка вся потопає у зелені. Навколо будуються багатоповерхівки, все димить, на дорозі стоїть курява. Відчиняю хвіртку, а там сходи догори, накриті виноградом. Майже як сходи на небо. На подвір'ї вольєри з тваринами, птахами, маленький басейн. Аж не віриться, що це зовсім недалеко від великої магістралі. В коридорі - клітки із мавпочками, пітоном та ящіркою. Чути голоси дітей. Двійко дівчат намагаються привернути увагу мавпи, а та ніяк не реагує на них.
Вихованка центру Христина каже, що їй дуже подобається сюди приходити. Вона тут спілкується з друзями і доглядає за тваринами. Пітона годували та чистили позавчора, а тепер табір буде визначати рослини у парку Залізна вода. Технологія проста, але й цікава: четверо дітей огороджують ниткою ділянку метр на метр і там знаходять усі рослини. Важливо, щоб малеча зрозуміла, що не можна рвати рослинку з коренем, адже вона після цього помре. В екоцентр вихованці з парку заберуть лише по листочку, а там вже ідентифікуватимуть їх. Під час таких ознайомлювальних екскурсій вихованці вивчають не тільки природу рідного краю, але й визначають найтиповіших представників флори і фауни. Так, раніше вже визначили, що у Стрийському парку дуже багато білок, а у Снопківському нема і не може бути джерел.
«У літньому таборі впродовж двох тижнів перебувають 25 дітей, - розповідає «24» завідувач відділу біології та організаційно-масової роботи центру Галина Матющенко. - Головна мета - навчити їх екокультурі. В таборі ми практично показуємо те, що вивчали впродовж року». Від осені до кінця весни вихованці відвідують гуртки за трьома напрямами: біологічний, зоологічний та прикладний. Потім вихованці центру разом з наставниками вивчають звірів, птахів та рослини у найближчих парках та розчищають джерела. Вони працюють за програмою «Чисті джерела - чисте море». Пані Галина розповідає, що за 9-літню історію існування «Зеленого острова» діти повернули до життя 19 джерел. Маленькі екологи, працюючи біля джерела, обов'язково пояснюють дорослим відпочивальникам, чому не можна засмічувати його, адже саме з таких потічків формуються моря, океани та інші водойми. За словами пані Галини, та дитина, яка хоч раз прибере діляночку в парку, ніколи в житті не кине сміття поблизу води.
«ДІТИ ВУЛИЦІ» СЕРЕД ЛІСУ
На масштабніший рівень екоцентр вийде 7 серпня під час виїзного табору «Діти вулиці». Тоді не просто збиратимуть сміття, а ще й намагатимуться простежити його дорогу аж до утилізації. В цей табір, що проходитиме на території Національного парку «Сколівські бескиди», потраплять діти з малозабезпечених, неблагополучних, багатодітних родин. Літній денний табір «Зелений острів» працює у 2 зміни по 25 дітей, виїзний «Діти вулиці» - лише в одну. «Все пов'язано з коштами, - пояснює директор центру Ігор Антахович. - На денний табір міська влада виділила ю тисяч. За ці гроші вони харчуються в Податковій адміністрації та ще й мають підвечірок. «Діти вулиці» проживатимуть та харчуватимуться за значно скромніші кошти». Увагу дітей акцентуватимуть на прибиранні берегів річки Опір. «Ми розсортуємо сміття в різні мішки, а тоді домовимось про вивіз. Півроботи позбирати сміття, головне - його позбутись» , - переконаний він.
Ольга Князь, «24»
Експрес 02-09.08.07 №110(3516)
ПОЛЮВАННЯ ПО-ГАЛИЦЬКИ
11 серпня на Львівщині починається сезон полювання на пернату дичину
Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства уже встановило строки полювання та норми добування пернатої дичини. Визначено й місця, де заборонено полювати, і перелік пернатої дичини, якої цього року не можна добувати.
Детальніше про початок нового сезону полювання "Експресу" розповів Василь Бурмас, заступник начальника Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства.
- Як довго триватиме на Львівщині сезон полювання на пернату дичину? І в які дні мисливці полюватимуть?
- Цього року сезон полювання на різну пернату дичину триватиме від 11 серпня до 31 грудня. На гусей: сіру, білолобу велику, гуменника мисливці полюватимуть від 11 серпня 2007 року до 28 січня 2008 року, а на перепілку — від 11 серпня до 1 листопада. Дні полювання — субота та неділя. А мисливці зі собаками лягавих порід і спанієлями зможуть полювати (за винятком полювання на гусей) ще й у середу та четвер. Цього року один мисливець за день полювання може добути не більше 3 гусок, 5 качок, 5 лисок, 10 куликів, 15 голубів та 15 перепілок.
- Де саме можуть полювати мисливці?
- На Львівщині багато мисливських угідь, де можна полювати на пернату дичину. Вони лежать переважно біля великих річок — Бугу та Дністра, ставків і спусків озер, які утворилися на місці колишніх кар'єрів.
- А де заборонено полювати?
- Цього року полювання заборонене на ставі Янів Львівського ВАТ "Облрибо-комбінат", в орнітологічному заказнику місцевого значення "Чолгинський" Яворівського району, на озері Глинна Наварія Пустомитівського району, на території відтворювальних ділянок та ближче як 200 метрів від будівель населених пунктів та окремих будівель, у яких можуть перебувати люди.
- Чи справді відстріль-ні картки на добування пернатої дичини видаватимуть насамперед мисливцям, які мають мисливських собак?
- Це робиться для того, щоб зменшити втрати дичини. В області налічується понад 800 мисливців, які тримають мисливських собак різних порід. А на утримання таких собак потрібні чималі кошти, тож ми заохочуємо таким чином мисливців. Для них навіть встановлюємо додаткові дні полювання.
- Чи багато порушень виявляєте за сезон полювання?
- Минулого разу затримано 280 порушників. Кількість їх приблизно однакова щороку. Але браконьєри рік у рік стають хитрішими.
Богданна МАРТИНИК
Суботня пошта 02.08.07 №31(630)
ЖИТЕЛІ ОЖИДОВА СЬОГОДНІ НАЙБІЛЬШЕ ЧЕКАЮТЬ НА ПРОВЕДЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ СТАНУ ДОВКІЛЛЯ В ЗОНІ АВАРІЇ
«Сьогодні у селі Ожидові ситуація стабільна та спокійна. Вже розпочалися жнива, населення думає про збір врожаю», — повідомила «СП» сільський голова с. Ожидова Буського району Львівської області Олександра Шах. На думку співрозмовниці, швидше за все зоною надзвичайного екологічного лиха територію не оголошуватимуть. «Можливо, через те, що порівняно невелика кількість людей потрапила до лікарні. Можливо, через те, що не такий довгий час люди перебували на лікуванні та оздоровленні», — каже вона. На запитання «СП», чи відповідає дійсності інформація, що мешканці Ожидова проти визнання їхнього села зоною екологічного лиха, адже тоді вони не зможуть здавати молока, продавати якусь продукцію, О. Шах відповіла: «Коли люди оговталися після катастрофи, то почали реальніше дивитися на все, що відбувається навколо. Населення вже мислить логічно: а як ми далі житимемо, зокрема, хто прийматиме нашу худобу? Загнати себе у глухий кут -просто, але як потім з нього вийти?». Власне нині мешканці Ожидова чи не найбільше чекають на проведення незалежної екологічної експертизи стану довкілля в зоні аварії, про що обіцяв на позачерговій сесії губернатор Львівщини П. Олійник. «І лише після висновків експертизи (територія є безпечна, чи заражена) будемо спільно думати та вирішувати», — говорить вона. Губернатор Львівщини вже звернувся з листом до воєводи Підкарпатського воєводства посприяти у проведенні незалежної екологічної експертизи на території «фосфорної» аварії відповідними службами Польщі. А от депутати Львівської облради на позачерговій сесії не прийняли звернення до Кабміну щодо оголошення ураженої фосфором території зоною надзвичайної екологічної ситуації. Причиною відмови депутатів стали загроза погіршення інвестиційного клімату в області, а також те, що такий статус може погіршити привабливість регіону.
Депутати вирішили продовжити моніторинг території впливу «фосфорної» аварії до липня 2008 р. та щомісяця інформувати населення про результати досліджень.
Народні обранці доручили науковим установам розробити прогноз можливих довготермінових наслідків впливу аварії на здоров'я людей та заходи профілактики. Загалом територією впливу НС визнано 87 населених пунктів області, де мешкає
43 тис. осіб. Тим часом; за інформацією сайту ЛОДА, в уражених районах ветеринари не знайшли загиблих тварин чи птиці, а проби зерна та молока відповідають нормам.
Департамент комунікацій влади та громадськості Секретаріату Кабміну інформує, що уряд виділив понад 16 млн грн для ліквідації наслідків НС, що склалася внаслідок аварії на залізничній колії поблизу Ожидова. Зокрема 14,8 млн грн призначено Львівській ОДА для ліквідації наслідків аварії, зокрема 12,5 млн грн для забезпечення соціального захисту дітей та матерів, що постраждали внаслідок аварії. МНС для ліквідації наслідків НС виділено 1,9 млн грн. ОДА та МНС у тижневий термін мають затвердити перелік витрат, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії, та до кінця жовтня подати звіт про використання виділених коштів.
Цього тижня Львівська облдержадміністрація подала перелік контакимх телефонів для збору інформації за наслідками ,,фосфорної" аварії. Як інформує сайт ЛОДА, про медичне обстеження та консультації населення можна дізнатися за телефонами: 224-90-20 (роб.); 224-90-10 (факс). Про екологічний моніторинг територій: 52-68-29; 52-69-43; 258-68-50 (факс) (ветеринарна медицина); 239-63-36; 239-63-64 (факс) (облдержродючість). 238-73-99; 298-73-83 факс (управління охорони навколишнього середовища). Заходи з оздоровлення дітей курує управління сім "І та молоді ЛОДА: 8-067-273-73-57 (начальник управління Андрій Корнат), 8-096-414-15-07 (заступник начальника управління Андрій Добрянський), 275-01-51, 299-52-64 (факс).
Ірина ЦИЦАК
Суботня пошта 02.08.07 №31(630)
ЗАЯВА ПРО ЕКОЛОГІЧНІ НАСЛІДКИ
ГПУ «Львівгазвидобування» (79026, м.Львів, пул.. Рубчака, 27) планує будівництво свердловини № 304 на Хідновицькому родовищі на орних землях на відстані 0,8 м в західному напрямку від села Поповичі, Мостиського району, Львівської області. Для цього відведено в тимчасове користування земельну ділянку площею 1,7 га під буровий станок та 0,3 га під під'їздну дорогу на період буріння. Під час спорудження свердловини буде утворено 105,2 т бурових відходів та 0,6 т будівельного сміття, яке буде вивезено на сміттєзвалище м. Стрия. Побутові стоки в кількості 80,8 м. куб. будуть вивезені на очисні споруди м. Стрия. Передбачається вплив на повітряне середовище - викид в атмосферу 0,0209 г/ сек. оксидів азоту, 0,0025 г/сек. оксиду вуглецю та 0,0308 г/сек. сажі. Після завершення робіт передбачена технічна і біологічна рекультивація земельної ділянки, що забезпечить її подальше використання за попереднім призначенням.
Адміністрація ГПУ « Львівгазвидобування»
кино