ОГЛЯД ПРЕСИ 27.07.07
Газета”24” 27.07.07 №96
Учора вранці вся Львівщина відчула полегшення - цистерни з фосфором, які перевернулися під Ожидовом, на десятий день після аварії, нарешті поїхали назад до Казахстану.
Потяг вирушив о четвертій годині ранку зі станції Красне. Супроводжувати небезпечний вантаж аж до місця призначення будуть два пожежні потяги по обох кінцях. Яким маршрутом поїде небезпечний потяг, чиновники не розголошують, побоюючись протестів мешканців міст, через які він проходитиме. Покинути територію України фосфор має вже сьогодні ввечері. На кордоні з Росією його безпечність досліджуватимуть вже російські прикордонники.
«Сьогодні о 4.28 ранку потяг із завантаженими цистернами вирушив у напрямку українсько-російського кордону, звідки він буде скерований до Казахстану, - повідомив міністр з питань надзвичайних ситуацій Нестор Шуфрич. - Потяг супроводжують пожежні поїзди, він знаходиться під максимальною увагою підрозділів МНС. Я переконаний, що він доїде до кордону і перетне його без усіляких пригод. А там уже його зустрінуть наші російські колеги і доведуть до Казахстану».
Наразі ж на місці аварії тривають відновлювальні роботи. Зокрема, встановлено три ділянки дамби загальною довжиною 40 м і висотою 1,5 м. Продовжуються роботи зі збору залишків фосфору та відкачки забрудненої води. Ліквідаторами вже зібрано близько 47 т забрудненої суміші та очищено понад 400 кв. м забрудненої території. Загалом потрібно очистити близько 2,5 га землі. .. Віце-прем'єр-міністр Олександр Кузьмук запевнив, що сьогодні на місці аварії в Ожидові вже буде «зелений газон», як і доручав Віктор Ющенко. За словами Кузьмука, сьогодні до 19.00 очищену територію місця аварії і територію табору передадуть місцевій владі. Також сьогодні о 10.00 на цій ділянці залізничної дороги буде відновлено рух пасажирських потягів.
І хоча чиновники стверджують, що усю небезпечну речовину з території Львівщини вивезуть, а місце аварії доведуть до ладу, жоден спеціаліст не може спрогнозувати, як надалі позначиться аварія на здоров'ї людей та екології тієї місцевості.
Тетяна Турчина, «24»
Запуск обладнання переробки окислювача - меланжу на Радехівському складі зберігання ракетного пального відклали. Про це нам сказав Олександр Поронюк, керівник прес-центру ЗахОК.
"Причина відтермінування — небувала спека, — пояснює він. — Гадаю, запустимо цю установку вже через два тижні". Нагадаємо, нова установка, яку презентували Україні поляки, перероблятиме меланж на сировину для виготовлення мінеральних добрив. Наразі вона єдина в Україні. А на Радехівському складі нині є 3300 тонн меланжу. Загалом в Україні — понад 16 тисяч тонн.
О.Г.
У зв'язку з високим температурним режимом в районах дислокації баз, складів та арсеналів командувач військ Західного оперативного командування генерал-лейтенант Михайло Куцин ще 24 липня дав розпорядження щодо посилення профілактичних заходів у місцях зберігання пального та боєприпасів.
Як повідомляє прес-служба Міністерства оборони, з метою недопущення перегріву і розгерметизації ємностей з ракетним окислювачем (меланжем) особовий склад
цих баз і складів проводить комплекс профілактичних заходів щодо примусового охолодження резервуарів, поливаючи їх через пожежну помпу водою з природних та штучних озер, а також підвезеною пожежними автомобілями.
Окрім того, на базах зберігання боєприпасів створені додаткові групи для посилення штатних пожежних команд. Встановлено чергування особового складу з контролю за станом пожежобезпеки. Особливу увагу приділяють тим об'єктам, де проводяться роботи на технічній території. У посиленому режимі несуть службу чергові команди всіх баз, арсеналів та складів. Всі засоби пожежогасіння підготовлені до застосування у будь-який час.
Особовий склад на технічній території очищує майданчики від сухої трави і чагарників. Здійснюється постійне спостереження за територією як зі шляхів обходу, так і зі спостережних вишок. Кореспондент «Скандальної газети», яка ще у першому номері писала про проблему зберігання меланжу на території військової частини А1642 поблизу Радехова, 25 липня знову відвідала небезпечну зону. Ємності з меланжем охолоджував хіба що дрібний дощик...
Ірена ТЕРШАК
За його словами, за останні три роки жителі села Заболотців пережили катастрофу, пов'язану з полістиролом, пропаном та фосфором. "Таке враження, що ці люди покарані за те, що мешкають біля залізниці", - каже Чернецький.
На думку Володимира Чернецького, всі жителі населених пунктів, які постраждали від аварії (читай - від приховування масштабів катастрофи, невчасного оповіщення людей, ненадання допомоги в перші ж години), повинні звернутися до суду з вимогою відшкодування моральних та матеріальних компенсацій. І якщо місцеві суди не визнають вини посадовців, то варто звертатися вище.
Але, крім Ожидова та Заболотців, за словами активіста Львівської обласної громадської організації "Комітет екологічного порятунку України" Марка Шпікули, Львів не повинен забувати про своє "вічне прокляття" - Грибовичі. "Міському голові Львова вже півтора року щастить, - каже Шпікула. - Адже маємо озеро з 400 тонн гудронів, які можуть у будь-який момент вилитися на село й затопити його". Не менш шкідливими і небезпечними є ще два трохи менші гудронні озера.
Не додає оптимізму й голова Львівської обласної організації Партії екологічного порятунку "ЕКО+25%" Назар Мазур. Він нагадав, що склад гудронів є й у Новому Роздолі. Це - озеро, рівень якого щороку піднімається на 3-4 метри. І врешті-решт настане час, коли воно виллється у Дністер...
Усі троє заявляють про необхідність громадської екологічної експертизи й про те, що не варто довіряти висновкам влади. Цікаво, чому партійці "прокинулися" тільки зараз, на одинадцятий день після катастрофи в Ожидові? Хоча, наприклад, "зеленим" сам Бог велів бити на сполох першими?
Маріанна ПОПОВИЧ
ВАТ «Концерн Галнафтогаз» планує розмістити Автомобільні газозаправні пункти (АГЗП) для відпуску зрідженого вуглеводневого газу (ЗВГ) на існуючих АЗС, згідно із списком:
1. по вул. Дж. Вашингтона, 12 у м. Львові;
2. по вул. Володимира Великого, 58 у м. Львові;
3. по вул. Ряшівській, 6 у м. Львові.
АГЗП це - безпечний, компактний пункт для заправлення паливних балонів автомобілів ЗВГ пропан-бутаном відповідно ГОСТ 20448-80.
У складі АГЗП передбачається встановлення 1 підземного резервуару для зберігання палива ємністю 20м3, насосної установки, зливної і заправної колонок, технологічних трубопроводів з запірно-запобіжною арматурою та приладів контролю і автоматики. Все обладнання АГЗП має всі сертифікати та дозволи на застосування на території України. Специфікою технологічних операцій на АГЗП по збереженню палива та заправки автомобілів є їх герметичність, за винятком незначних втрат ЗВГ під час відключення заправної струбцини. Аналіз можливих впливів на навколишнє середовище показав, що встановлення автомобільного заправного пункту ЗВГ не погіршить екологічного стану району. Залишкові впливи полягають:
- у незначних викидах у атмосферу, які створюють концентрації менше 0,1 ГДК;
- у появі твердих відходів.
Забруднення водного середовища та грунту не відбувається.
Згідно з розрахунками, що наведені в ОВНС, потужність викиду в т/рік по пропану становить 0,36576 по бутану - 0,4848, або в г/сек по пропану - 1,1054 по бутану-0,8339.
ГДК для бутану становить 200 мг/мЗ;
ОБРВ для пропану становить 65 мг/мЗ.
Кількість твердих побутових відходів становить 25кг/добу, або 9 т/рік, в які входять нормальні відходи 250 г/добу на одного працюючого та відходи з транспорту, що заправляється (до 100 заправлень на добу).
Шуми, що створює обладнання АГЗП, згідно з розрахунками, не перевищує нормативних.
Таким чином, розміщення АГЗП на існуючих АЗС не погіршить екологічного стану в даному регіоні, а з урахуванням заміни частини палива (бензин, дизпаливо) на ЗВГ, буде сприяти покращенню загального екологічного стану.
кино