За що отруїли Затишшя?
У цьому селі в Одеській області хворіють на рак навіть п’ятирічні діти. Причина - склад отрутохімікатів, розташований неприпустимо близько до населеного пункту. На прямі наслідки парів отрути на здоров’я людей вказують медики. Вони зафіксували: за минулий рік кількість онкохворих у селі Затишшя збільшилася удвічі. Хто і коли прибере отрутохімікати - розслідування Олександра Акименка.
На станції Затишшя на Одещині люди готові перекрити залізничні колії.
- Я сама витягну всьо із хати на путя і не буду ждати, що хтось вийде.
- Будем щось робити, щоб на нас звернули увагу.
- Поставили нам погибель цю. Совість нада мать, синок, человечество нада мати. Не душіть же нас, пожалуйста, не душіть!
За 500 метрів від будинків - кількасот тон невідомих отруйних речовин.
Татарина Інна, голова селищної ради: "Жителі нашого селища називають цей наш могильник маленьким Чорнобилем".
Частина отрути запакована в бетонні контейнери нового складу. Інша ж - перемішана з руїнами старого.
Татарина Інна, голова селищної ради: "Подивіться, будь ласка, хіба ж так утілізіруються ядохімікати, гляньте, тут же ж і осталися ще, тут же його не трошки. Тут наші діти живуть і наші внуки живуть. І нам же тут жити, ми ж не збираємося завтра вмирати".
Ми пробули біля цього складу близько години. Тут різко і неприємно пахне. Нічим дихати і паморочиться в голові.
Новий же склад отрутохімікатів віднедавна ретельно охороняють. На честь приїзду "Агентів впливу" на роботу вийшли відразу 4 охоронці з начальником.
Віталій Кулішов, начальник служби охорони складу: "Это режимный объект. Если Вы отравитесь - кто будет отвечать? Мы будем отвечать".
Минулого літа, коли спека розігріла бетонні герметичні контейнери, один з них вибухнув. В результаті утворилася хмара з невідомих отрутохімікатів.
Охоронці спілкуються з нами неохоче. Захисного одягу їм ще не видали.
Сергій, охоронець складу: "В данный момент нет. Но должны завезти не сегодня-завтра". "А огнетушителей тоже нет?" "Тоже". "А свет у вас есть?" "Ну, как видите, нет".
Віктор працює охоронцем на цьому складі вже декілька років. Сам не знає, що охороняє.
Віктор, охоронець складу: "Понімаєте, чоловік хожив з трафаретом. Ага. Селітра, там, амофоска, ну, навики з хімії мав чоловік, ну, і понаписував. А то неопізнані, паста ДДТ. Понімаєте, вертушки знав, які удобренія є, ну, то і написали".
Директор школи, котра поруч зі складами, тривожиться за здоров’я дітей.
- Не можна провітрити класні кімнати, тому що повітря надто насичене хімікатами і дуже важке повітря. Не можемо відкрити навіть провітрити клас, а навпаки закупорюємо.
В екологічному гуртку у затишнянській школі вже традиція - писати доповіді і реферати на тему отруйних складів.
Таня знає про них не гірше за науковців.
Швець Тетяна, учениця школи смт Затишшя: "В цих контейнерах знаходяться невідомі хімічні речовини для захисту рослин. При високій температурі вони нагріваються, вони несумісні і вони вибухають".
Ми хочемо дізнатися, чи дійсно ситуація з хворобами дітей - правда. Для цього прийшли у шкільний медпункт.
Ніжниченко Надія, медсестра школи смт Затишшя: "У нас появилися діти з захворюваннями органів травлення, обміну речовин, ендокринна система у нас страдає. І, конєшно, у нас є онко-, онкозахворювання діток".
Володимир вивчав стан здоров’я дітей зі спеціалістами ще до того, як поставити там новий склад.
Дмитренко Володимир, автор проекту нового складу: "В момент проектирования этих складов мы были с врачом-офтальмологом, профессором, на этой территории и обследовали деток. Из 30-40 человек только 4-5 человек были абсолютно здоровы".
Мешканці думають, що отрутохімікати проникли в землю і зіпсували воду в колодязях.
- Їде машина, стала, каже: тьотю, дайте води. Я кажу: і сама не п’ю і вам не дам. Їдьте, кажу, далі.
"Агенти впливу" взяли воду на аналіз до Києва. Заступник завідувача лабораторії Наталія розказує нам про результати експертизи.
Макарова Наталія, заступник завідувача лабораторії іонного обміну і адсорбції національного технічного університету України (КПІ): "Эта вода непригодна для питья, а также для хозяйственного использования. Это чревато заболеваниями крови, сердца и так далее".
Ми прийшли до голови управління охорони навколишнього середовища. Саме він знає, чому отрутохімікати і досі лежать поряд із селищем.
Віталій Примак, начальник державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області: "Скажите мне: че вы вперлись, вляпались в это Затишье?"
Він вважає, що що цей склад - безпечний. Попри те, що минулого літа один з контейнерів вибухнув.
Віталій Примак: "Покажите мне еще лучше склад, чем в Затишье".
Знає, що старе сховище треба прибирати.
Віталій Примак: "Мы выделили 105 тысяч для разработки проектной, в этом году, для разработки проектно-сметной документации по рекультивации старого склада".
Затишшя - не єдиний в Україні такий склад.
Дмитренко Володимир, автор проекту нового складу: "Достоверно известно, что на территории Украины сегодня до 20-25 тысяч тонн этих веществ. На территории каждой области создавались по 5-6 межрайонных складов, которым и является Затишье. И в каждом колхозе, которых было по 20-30 в каждом районе, было по 2-3 места хранения пестицидов".
Поки у високих кабінетах шукають гроші, оформляють документацію, людям залишається дихати хімікатами і пити небезпечну воду.