Київ визнали одним з найбрудніших міст світу
Столиця України зайняла 29-е місце у світі за рівнем забруднення. Тим часом екологічний стан багатьох інших міст країни набагато гірший, ніж у Києва.
У міжнародному рейтингу компанії Mercer Human Resource Consulting Київ виявився по сусідству з Лагосом (Нігерія) і Саной (Ємен), компанію йому склали ще кілька африканських міст (Кіншаса, Хартум, Луанда). Самим брудним містом світу названа столиця Азербайджану Баку через роботи, що ведуться там, пов'язані з нафтовидобутком. А сам чистим виявився канадський Калгарі.
Північний сусід України - Москва - зайняла в списку 14-е місце. Як відзначає Forbes, у місті, де вартість квартирної орендної плати перевищує 3 тисячі доларів на місяць, відсутня нормальна водопровідна вода, а ступінь забруднення повітря перевищує припустимі межі.
При складанні рейтингу експерти враховували показники рівня забруднення повітря, ступінь утилізації відходів, придатність питної води, надання медичної допомоги й наявність інфекційних хвороб в 215 великих населених пунктах світу.
У Києві одним з головних забруднювачів повітря, за даними Департаменту державного екологічного контролю Міністерства природи й навколишнього середовища, є автомобільний транспорт. Як пише газета "Справа", обсяги викидів ростуть із кожним роком. Погіршення технічного стану автомобілів, незадовільна якість палива ставлять цю проблему в число головних екологічних турбот міста.
Велику шкоду навколишньому середовищу приносять і великі підприємства енергетики - ТЕЦ-5, ТЕЦ-6, філія заводу "Енергія" Київенерго", Дарницька ТЕЦ, викиди яких, за даними за 2006 рік, склали більше 63% всіх відходів стаціонарних джерел. Майже 30% всіх викидів приходить на частку Дарницької ТЕЦ, що використовує як паливо вугілля низької якості.
Тим часом Київ - далеко не саме проблемне місце на території України. За даними іншого дослідження, проведеного некомерційним американським фондом Blacksmith Institute з 2005 року, у топ-10 самих брудних міст світу за підсумками 2007 року ввійшов Чорнобиль - нині покинуте місто районного значення в Київській області.
За даними експертів, найпоширенішим дитячим захворюванням прилеглих областей є рак щитовидної залози: з 2002 року було зафіксовано більше 4 тисяч випадків даного захворювання. Однієї з головних причин захворювання є підвищена концентрація радіоактивного йоду в молоці.
Саме брудне місто України – 2007 – Красноперекопськ.
На думку більшості вітчизняних експертів, в Україні є міста, у яких повітря набагато "брудніше", чим київське.
"В Україні найдеться чимало міст, які за своїм екологічним станом гірші Києва (приміром, Запоріжжя, Кривій Ріг), але вони в рейтинг не потрапили", - розповіла "Справі" перший заступник директора "Всеукраїнської екологічної ліги" Тетяна Тимочко. Такої ж думки, відзначає видання, дотримується й директор Центральної геофізичної обсерваторії Олександр Косовець. "У Києві екологічні проблеми є, але не настільки вони глобальні", - вважає він.
Індекс забруднення атмосфери, що вважається найбільш об'єктивним показником якості повітря, розраховує Центральна геофізична обсерваторія (ЦГО) на підставі вимірів 162 постів, розміщених в 53 містах. За даними ЦГО, в 2007 році Київ зайняв тільки 23-е місце з 53 міст України за рівнем вмісту шкідливих речовин.
Самим брудним містом України-2007 став Красноперекопськ (місто на півночі Криму). Тільки вміст діоксиду азоту, наприклад, тут перевищує допустиму норму майже в 19 разів. Фахівці ЦГО пояснюють таку позицію в рейтингу тим, що в місті зосереджене чимало підприємств хімічної спрямованості: ТОВ "Кримська соляна компанія", ВАТ "Бром", "Полівтор". Впливає на якість повітря в Красноперекопську й близькість заводу "Титан" в Армянську. Сам Армянськ у рейтингу самих брудних міст України виявився на третій позиції, пропустивши вперед Дніпродзержинськ.
На четвертому місці - Одеса, що раніше очолювала список. Замикає п'ятірку міст із самим брудним повітрям Донецьк: робота підприємств хімічної, металургійної й вугільної галузей дає про себе знати.
МНС: у Києва відбирають "легені"
У київському повітрі визначається 21 шкідлива домішка. З них чотири є основними: діоксид сірки, оксид вуглецю, пил і діоксид азоту, повідомила в інтерв'ю "Справі" начальник відділу інформації центральної геофізичної обсерваторії МНС України Ірина Колісник.
"Речовиною з найбільшим вмістом у повітрі для Києва є діоксид азоту. Його концентрація в 2007 році перевищила норму в 2,3 рази. За даними за лютий цей показник зменшився. Зараз він перевищує припустиму концентрацію в 2 рази. Але влітку цей показник може збільшуватися в 5-6 разів за рахунок великого скупчення автотранспорту й погодних умов. Така тенденція пов'язана з постійним ростом числа машин. Вміст інших речовин перевищує норму незначно", - говорить експерт.
За словами Колісник, загальна тенденція до збільшення або зменшення концентрації речовин у повітрі дійсно проявляється - це пов'язане з тим, що в столиці стало працювати набагато менше підприємств.
"Зменшилися, приміром, показники по діоксиду сірки, сірководню, фенолу. Набагато чистіше стало повітря на Лівому березі за рахунок того, що багато підприємств були закриті. Але нас лякає інша тенденція. Зменшується кількість паркових зон у столиці, на їхньому місці з'являються новобудови. У міста просто відбирають "легені". Ну й машини, звичайно. Їхня кількість збільшується з кожним роком. Я б навіть сказала, місяцем", - підкреслила вона.
Колісник відзначила, що ЦГО проводить виміри на 16 постах у місті. Неохопленими залишаються Ватутинський і Дарницький райони. Більше всіх, за її словами, страждає центр міста.
"Найчастіше завищена концентрація шкідливих речовин на Бессарабській площі. Це пов'язане з тим, що вона перебуває в низині й погано провітрюється. У лідерах по забрудненню - проспект Перемоги в районі метро "Святошин", бульвар Лесі Українки. Останнім часом різко зросло забруднення Московської площі, що пов'язане з ремонтними роботами, які там ведуться. В Оболонському районі іноді різко підвищується концентрація шкідливих речовин, і нам відразу починають дзвонити схвильовані жителі", - розповів експерт.
Саме ж чисте повітря, за даними ЦГО, в "зелених" зонах - ВДНХ і Гідропарку.