Юні екологи оберігають єдину малу річку власного міста
ПРОЕКТ "МАЛА РІЧКА ОСТРІВКА"
Радехів – невелике містечко з населенням біля 7 тис. осіб, районний центр на півночі Львівської області. Містечко розташоване неподалік Великого Європейського вододілу, в Зоні Малого Полісся, тому саме для нього збереження води і водних джерел є дуже актуальним. У місті Радехів розпочинає свій біг невелика річка Острівка (фото 3). Учні з екологічного клубу "Еко-Лайф" спеціалізованої школи № 3 з поглибленим вивченням англійської мови під керівництвом вчителя біології Оксани Губені у 2007 році виконали проект "Мала річка Острівка".
Основне завдання проекту – привернути увагу влади, громадян та громадськості до екологічних проблем цієї річки. З цією метою учасники екологічного клубу розробили план дій. Спочатку юні екологи досліджували історію річки, її минуле, географічні та біологічні характеристики. Для цього вони ініціювали в місцевих газетах та на міському радіо дискусію "Що ми пам'ятаємо про річку Острівку?".
Вражаючими є спогади старожилів та згадки в літературних джерелах. Виявляється, колись з Острівки можна було навіть пити воду, у ній водилась різноманітна риба, та навіть раки. Береги річки були місцем народних свят та фестивалів. Що цікаво, вже тоді про річку дбали, причому всі, від місцевого графа Бадені до звичайних міщан. Шкода, що ці традиції в комуністичні часи занепали.
Учні встановили, що зараз річка має довжину біля ?? км. та приймає води біля десяти дрібних приток. На основі русла річки збудовано меліоративну систему, однак вона втратила своє господарське значення, тому землі басейну переважно використовуються як пасовища і сіножаті. Більшість джерел замулено або втрачено. Біля гирла, в звичайному режимі, річка має ширину від 2,5 до
Одночасно учні здійснили два піших краєзнавчих походи вздовж русла річки: від витоків до гирла (фото 5-6). Одразу за містом "сумні, невеселі картини" – так сказав би український поет Борис Грінченко. Коли учасники походу наблизились до села Кути, то Оксана Данькевич, учениця 8-Б класу, сказала слова: "Невже стане реальністю індійське прислів’я про те, що, коли буде зрубане останнє дерево, отруєна остання річка і виловлена остання риба, лише тоді людина зрозуміє, що не можна їсти гроші?"
Під час походів було зібрано гербарій, задокументовано сліди тварин, вплив людей та господарської діяльності на річку. Невеличка група учнів, під керівництвом директора школи, вчителя хімії Алли Остапчук досліджували у шкільній лабораторії якість води (фото 7). Хімічні аналізи дають всі підстави для тривоги – така вода непридатна для життя. Однак під час краєзнавчих походів учні побачили, як поступово річка змінюється, і перетворюється з меліоративного каналу у симпатичну річку з мальовничими краєвидами. Навіть така річка, як сказала учениця 7-А класу Олена Підгайна "Це вже майже річка, а на вигляд яка мила. Не впізнати нашої Острівки".
Серед учнів школи було проведено тематичну дискусію, а за її результатами творчий конкурс малюнків на тему: "Майбутнє річки Острівки". У своє бачення майбутнього річки діти вклали не лише майстерність але й високу екологічну свідомість. Усі без винятку малюнки були оптимістичного спрямування. Усі вони демонструвались в сесійному залі міської ради та у вестибулі школи під час батьківських зборів. Один з кращих малюнків учениці ??? (фото 8) було використано для оформлення інформаційного буклету.
Для того, що подати приклад дорослим, учні декілька раз прибрали русло річки, очищували її береги (фото 9-10). Для цього не треба було далеко ходити, бо річка пропливає неподалік школи. О, скільки сміття, гілля, господарського непотребу було видалено з річки! Діти вражалися, що все це потрапило у річку з допомогою людей. Працівники комунальної служби, які виділили вантажний автомобіль та технічних працівників, спільно з дітьми впорядкували русло і береги. На зустріч з дітьми вийшов мешканець одного з приватних будинків – Володимир Темчак, який самостійно уже тривалий час утримує певну частину берегу у належному стані. Дітям запам’яталось, як цей чоловік переконливо доводив, що чистота річки в руках кожного.
Оскільки основна мета проекту – привернути увагу громадян та влади до проблем річки, то чи не основною складовою проекту булл поширення інформації. Слід відзначити, що місцеві газети: районна "Народна Справа" (редактор Петра Ткачук) та міська "Наше Місто" (редактор Надія Ярмола) та місцева Теле-Радіо студія "Радехів" (редактор Михайло Тимрук) активно підтримали проект, розміщували інформаційні повідомлення, відгуки громадян, репортажі. Загальна кількість інформаційних повідомлень у місцевій пресі - ??. Інформацію про проект, його цілі та виконані заходи опублікували також обласні газети – 2, та центральні газети – ??. Для того, щоб жителі міста пам’ятали, де витоки ріки Острівки – виготовлено спеціальні інформаційні знаки та інформаційну панель "Річка Острівка" (фото 11). Усі жителі, які мешкають поблизу річки, депутати, державні службовці, вчителі та учні отримають календар з нагадуванням про дії щодо збереження Острівки.
Під час зустрічей з жителями міста, громадськими активістами юні екологи виявили необхідність випуску спеціальних інформаційних матеріалів. Першим з них був інформаційний буклет "Мала річка Острівка" (фото 12). Вдале графічне виконання, кольорове видання, значне інформаційне наповнення спричинили значне зацікавлення громадян. Весь тираж було поширено серед громадян міста, які мешкають поблизу річки Острівки. З буклетом ознайомились депутати міської ради, і відзначили його добру якість (фото 13). І скільки цікавого і несподіваного дізнались громадяни. Як говорить Секретар міської Ради Зіновій Твердохліб "У цьому буклеті є все те, що юні екологи мали сказати нам – владі, та розповісти багатьом громадянам міста".
Для своєрідного узагальнення проведеної роботи було проведено "круглий стіл" на тему "Мала річка острівка. План дій щодо її збереження" (фото 14). На цьому засіданні зібралось чимало небайдужих людей, для яких екологія є важливою. Серед присутніх вчителі, державні службовці, лідери громадських організацій, природо охоронці та навіть авторитетні вчені із Львівського державного аграрного університету. Головними ж були діти – учасники екологічного гуртка. Як емоційно, але послідовно вони розповіли присутнім про виконаний проект! Їх розповідь не залишила нікого байдужим. Активних учасників екологічного гуртка міська Рада нагородила грамотами та подарунками (фото 15).
Але це був лише початок емоційного піднесення. Бо ж дебютний показ фільму "Збережемо річку Острівку (режисер Михайло Тимрук), виконаного в рамках виконання проекту, не залишив нікого байдужим. Ось він важкий і складний шлях води від джерельця до моря! Тривалою і змістовною була дискусія (фото 16). Результатом було формування проекту екологічного плану дій для збереження річки Острівки. Не гаючи часу, після "круглого столу" відбулось засідання депутатської комісії міської ради з питань екології. Її голова Петро Ковальський позитивно оцінив результати виконання проекту, тому депутати схвалили запропонований проект Плану дій щодо збереження річки Острівки. Цей план буде винесено на розгляд сесії міської ради для затвердження.
В доповнення до інформаційного буклету, немов би підсумовуючи проект було видано спеціальний випуск міської газети "Врятуємо річку Острівку" (фото 17). В цій широкоформатній листівці вміщено більшу частину матеріалів проекту: від опису цілей та результатів дослідження біологічного довкілля ріки. Є й відгуки відомих громадських екологічних діячів (доцент Петро Грицишин, Світова Лабораторія), авторитетних вчених (академік Володимир Снітинський, Українська академія аграрних наук), голови міста Василя Кутенського. Вміщено фото або репортажі з багатьох заходів.
По при виразне екологічне спрямування, проект відіграв і значну педагогічну й пізнавальну роль. Адже кому, як не учням спеціалізованої школи з поглибленим вивченням англійської мови, треба поуправлятись у перекладі різноманітних текстів, термінів та формулярів. Під керівництвом завуча з іноземної мови Галини Вілюри учні самостійно усе переклали та навіть обговорили. Тапер вони точно знають, з англійською мовою і в Швеції не пропадеш, дізнались де ця загадкова Швеція і академічне місто Упсала. Чи не всі учні тепер знають, що таке ССВ – Коаліція Чиста Балтика. Це цікава мовна практика, прикладне застосування англійської мови.
Сьогодні впевнено можна сказати – тисячі людей дізнались про річку Острівку, відчули її проблеми, та значимість збереження. Ветерани праці, старожили, підприємці та молодь – всі вони відгукнулись на наш проект. Хтось порадами, хтось діями, хтось підтримкою Небайдужих справді багато. Для багатьох мешканців Радехова було навіть відкриттям, що у місті є річка! Так, вона маленька, біля витоків більш нагадує меліоративний канал, так у ній ще забруднена вода, тому навіть жаби не живуть. Але громада відчула – ми можемо зробити так, щоб річка ставала щоразу кращою і чистішою. Це знайде свій відгук у природі. Те, що юні екологи виявили на берегах річки соліди життя бобрів свідчить – річка живе! А жива річка – це справжня річка. Коли ж ми наведемо у річці лад, приємно буде сказати – це зробили ми. Ми переконані, у річки Острівки є майбутнє.
Скільки їх ще є, таких забутих Богом і людьми маленьких річок? Всі вони напоюють великі ріки, а потім – моря і океани. Треба подбати про них. Цим ми збережемо воду – найцінніший дар життя.
Вчитель біологі, м. Радехів
кино