ОГЛЯД ПРЕСИ 01.10.07
Газета”24” 01.10.07 №150
Ліси омолодять
В області розпочалася програма лісовпорядкування гірських насаджень
Найближчі кілька десятиліть карпатські ліси чекають суцільні вирубки і насадження нових дерев. Лісівники починають реалізацію програми заміни висохлих смерекових насаджень на буки та ялиці. Замінити доведеться понад І8 тис. га карпатського лісу
Справа в тому, що гірські ліси Львівщини зростають у бескидах, корінним деревостаном для яких є змішані ялицево-букові ліси. Однак лісівники ще за Австрії, зрубавши ялицево-букові ліси, посадили швидкоростучу смереку. Вона дійсно зростала дуже швидко, давала значний приріст деревної маси, яка використовувалася для виробництва паперу, целюлози і для переробки. І таким чином практично десь близько 60% лісів було змінено. На сьогодні смерека вже вичерпує свої природні можливості, досягає 60-70-річного віку й починає всихати.
Проблема всихання смерекових лісів притаманна загалом для європейських країн. Це відбувається і в Чехії, й у Словаччині, й у Польщі. Для прикладу, детальне обстеження лише лісів Львівщини показало, що сьогодні в області близько з млн. куб. м смереки знаходиться на різних стадіях всихання. Як розповів «24» Анатолій Дейнека, начальник Львівського обласного управління
лісового та мисливського господарства, іншого способу для оздоровлення лісу, як зрубати і посадити ялицево-букові ліси, немає. 28 вересня розпочалася програма базового лісовпорядкування гірських лісів Львівщини.
«Минулого року провели аерофотозйомку, тепер будуть проводити лісовпорядкування гірських лісів, і вже у проекті організації ведення лісового господарства буде детально вказано, коли й у якому обсязі будуть проводити вирубку ушкоджених смерек та засадження територій ялицево-буковими лісами», -розповів Анатолій Дейнека.
Однак, за його словами, одночасно зрубати всі пошкоджені насадження теж не можна, оскільки це оголить Карпати. Тому роботи будуть проводитись планомірно і займуть не одне десятиліття. В контексті розвиватимуть й програму гірських доріг. Лише цього року в Карпатах прокладуть 55 км шляхів. Це обійдеться в понад 600 млн. грн.
«Прокладання доріг дозволить дійти до пошкоджених ділянок лісу. Також це стане додатковим стимулом для розвитку рекреації. Мова йде про вело- чи піші прогулянки», - каже головний лісівник.
Замінювати дерева будуть саджанцями, вирощеними на Львівщині. Саме для цього минулого року в області створили лісонасінневе господарство . Зараз у ньому підростають понад 27млн. саджанців, з яких близько 5 млн. становлять буки і ялиці. В розсаднику вони ростимуть від 2 до 4 років, потім дерева пересадять у гори.
«Програма розрахована на багато років і потребує сотень мільйонів гривень. Це і дороги, потрібно і зрубати, і вивезти цю деревину. Не варто забувати і про профілактичну боротьбу зі шкідниками. На всихання впливає і враження коренів губкою чи опеньком - це ракові захворювання для дерев», - пояснив пан Дейнека.
Якісну деревину щокварталу реалізовуватимуть на біржі. Гірше по якості ж дерево перероблятимуть місцеві підприємства - Жидачівський ЦПК і Кам'янка-Бузьке «Кроно-Україна».
Тетяна Турчина, «24»