ОГЛЯД ПРЕСИ 24.09.07
Газета24 24.09.07 №144
Налякані меланжем
Завод з переробки меланжу спричинив хвилі гучних заяв екологів та мисників, які наголошують на небезпеці. Військові кажуть, що після виборів ця «гарячка» мине
Не минуло й тижня з часу відкриття у в/ч А-І642, Що на Радехівщині, міні-заводу, на якому мали спробувати переробляти небезпечний меланж, як розпочалися протести, МНС України поспішило офіційно повідомити, що обласне управління не надавало дозволу на встановлення обладнання з утилізації меланжу. «Жодної інформації щодо встановлення обладнання та проведення експериментальних робіт з утилізації з боку Міноборони до ГУ МНС України у Львівській області не надходило. Жоден працівник МНС на територію в/ч А-1642 ЗОК допущений не був», - заявили у прес-службі обласного МНС.
А представники Держекоінспекції у Львівській області видали припис, за яким заборонили будь-яку експлуатацію установки. Підставою стало наступне: замовник проекту - українсько-польський консорціум «Еко технолоджіс», не отримав відповідних дозволів від Держуправління охорони навколишнього природного середовища на експлуатацію установки й остаточний позитивний висновок екологічної експертизи Мінприроди. Відтак «надзвичайники» застерегли, мовляв, «проведення експериментального випробування установки може призвести до виникнення надзвичайної ситуації з викидом у навколишнє середовище небезпечних хімічних речовин».
У цій ситуації цікаве інше: чому ані екологічні служби, ні представники МНС не били на сполох тоді, як високотоксичний меланж просто зберігався у цистернах під відкритим небом. І чому вони раніше не ставили запитання, чи не виникне надзвичайна ситуація, у випадку пошкодження цих цистерн. Лише зараз, коли справа зрушилася з мертвої точки, почали вболівати за збереження навколишнього середовища.
Втім, Міноборони також не забарилося з відповіддю й оприлюднило свою заяву, в якій запевняють, що консорціум «Еко технолоджіс» на проведення експерименту отримав всі висновки державних експертиз, що передбачені при будівництві об'єктів підвищеної небезпеки. Військові зазначають, що були проведені громадські слухання жителів міста Радехів, на яких отримали згоду районної ради на розміщення об'єкта.
До речі, місцеві мешканці, на відміну від державних посадовців, розуміють усю небезпеку від сусідства з меланжем й навпаки підтримують ініціативи Міноборони щодо переробки меланжу й швидшого позбавлення від нього.
Наразі ж робота на заводі не проводиться. Як розповів «24» Олександр Поронюк, керівник прес-центру ЗОК, чекають до 2 жовтня. «На цей час повинні надійти дані, яка кількість продукту переробки отримується, буде відомо, скільки можливо переробити меланжу, запустивши на повну потужність завод. А взагалі, після зо вересня все стане на свої місця», - запевнив пан Поронюк. Він переконаний, що зараз навколо заводу відбуваються передвиборні спекуляції.
Зоряна Онишкевич
Львівська газета 24.09.07 №169(239)
Сморід... Знову «Ензим»?
На останній сесії Львівської міської ради, депутати вкотре намагалися з'ясувати, причину неприємного запаху, що шириться Львовом.
Як і торік, підозра впала на ВАТ "Ензим". Свої припущення про те, що діяльність саме цього підприємства надає нашому місту "неповторного аромату", висловила у своєму депутатському запиті депутат ЛМР Тетяна Крушельницька. За її словами, факт скидання стоків "Ензиму" до міської каналізації вже підтверджено. Крім того, як зазначила депутат, у стоках підприємства містяться складники, небезпечні для здоров'я львів'ян.
Нагадаємо, торік восени міський голова Львова звинуватив у поширенні смороду очисні споруди заводу "Ензим". Підприємство ж спростовувало ці закиди. У вересні Андрій Садовий заявив, що дріжджовий завод намагався впровадити нове обладнання, яке мало виробляти біо-газ. "Сама технологія є цікавою, але, на жаль, вона не до кінця була готова до експлуатації. Тому місто почало відчувати цей не дуже приємний запах. Зараз цю технологію зупинено, думаю, що за день-два це , все розсіється",, - заявив тоді .мер, Проте , .влітку проблема, знову повернулася. Тоді, набула поширення версія про перепади тиску, які спричиняють виділення газів із Полтви. І про "Ензим" забули. Спеціальна комісія обстежила підприємства, розташовані в північній частині міста - серед них був і вже згаданий дріжджзавод. Однак джерел запаху експерти тоді не виявили. Цього разу на засідання спеціальної депутатської комісії, яку за запитом депутата створив міський голова, запросили і президента "Ензиму". За словами Тетяни Крушельницької, на засідання відповідної профільної комісії, яка відбувалася 19 вересня, він так і не з'явився.
У міському управлінні екології та благоустрою причетність "Ензиму" до ситуації зі смородом підтвердили.
- Справді, наше управління виявило факти наднормових скидів до міської каналізації від ВАТ "Ензим", - сказав "Газеті" Богдан Федорчак, головний спеціаліст управління. - Річ у тому, що підприємство нині модернізує свої очисні споруди та не має достатньо коштів, щоб закінчити цей процес. Спеціальна депутатська комісія, до якої увійдуть і відпо-,,відадьні осо6и,виконавчих,органів, шукатиме компромісне розв'язання цієї проблеми.
Богдан Федорчак припускає, що справа може бути не лише у дріжджзаводі.
- Нині багато інших підприємств здійснюють скиди до міської каналізації. Можливо, неприємний запах могла спричинити комбінація цих чинників, - зазначив "Газеті" Степан Татух, перший заступник начальника державного управління екології та природних ресурсів. - Запах може поширюватися й через застій у каналізації, бо через економію зменшилася кількість спожитої води. Проте цілком імовірно, що це пов'язано з "Ензимом". Узагалі, це питання в компетенції санепідемстанції", - додав він. До слова, в міській санепідемстанції "Газету" також повідомили, що неприємний запах у Львові не належить до сфери їхньої діяльності, та переадресували на те ж управління екології.
Що ж до самого ВАТ "Ензим", то впродовж дня домогтися коментарів від його президента так і не вдалося.
Вероніка Кавун
Львівська газета 24.09.07 №169(239)
Переробку меланжу заборонили
Представники Держекоінспекції у Львівській області приписом заборонили будь-яку експлуатацію установки для переробки компонентів рідкого ракетного палива меланж до .Моменту отримання позитивного остаточного висновку Мінприроди України, а також необхідних дозволів і ліцензій. Про це повідомляє офіційний сайт Міністерстваохорони навколишнього природного середовища.
Цей припис видано на підставі перевірки, яку працівники управління провели на місці експлуатації установки. "Наразі організація, яка експлуатує установку, не володіє ліцензіями, які надають право на операції з небезпечними речовинами та поводження з відходами", - йдеться в повідомленні Міністерства. Представникам консорціуму "Екотехнолоджіс" зроблено застереження стосовно можливості введення в експлуатацію згаданої установки тільки після того, як її офіційно введе в експлуатацію Державна комісія, до складу якої в обов'язковому порядку має входити представник Держуправління у Львівській області.
Львівська газета 24.09.07 №169(239)
Сміттєва нетерплячка
Сьогодні в міській раді відбудеться підсумкове засідання комісії, на якому мають визначити переможця конкурсу на комплексне вирішення проблеми зі сміттям у Львові. У конкурсі беруть учать чотири фірми: ПП "СЦ - Сервіс - Центр Стрий", ТзОВ "Екоінтек", ТзОВ "Грінко - Львів" і ТзОВ "Річікляджі" (Італія).
Нагадаємо, підсумкове засідання комісії мало відбутися 20 вересня, проте його перенесли, що спричинило занепокоєння депутатів міської ради. На сесії вони оприлюднили заяву, в якій висловили стурбованість тим, що виконавчі органи міськради затягують роботи конкурсної комісії з визначення інвестора для рекультивації Грибовицького сміттєзвалища та комплексної переробки сміття у Львові.
"Зараз наближається до завершення другий конкурс, який під загрозою зриву через незрозуміле затягування роботи конкурсної комісії представниками виконавчих структур. Рішення комісії про виїзд у відповідні міста України для ознайомлення з фактичною діяльністю фірм-учасників конкурсу з незрозумілих причин не виконано та відкладене на невизначений період", - ішлося в заяві.
Натомість, за словами Миколи Одухи, заступника міського голови з питань інженерного господарства та голови комісії, процесу ніхто не затягує.
- Засідання перенесли, оскільки в четвер нам не вдалося б зібрати всіх членів комісії. А для підсумкового голосування потрібні всі, - сказав пан Одуха "Газеті".
Водночас мешканці Грибовичів і Мелехова також не в захопленні від перенесення засідання конкурсної комісії. Вони бояться, що конкурс може й не відбутися.
- Мені пояснили, що засідання перенесли через сесію міської ради. Просто коли визначали дату засідання комісії - 20 вересня, - не знали, що вона збіжиться з днем проведення сесії. Маю надію, що ми визначимо переможця в понеділок. Проте був здивований, що комісія вирішила відвідати інвесторів, проте досі цього не зроблено. Якщо в понеділок пропонуватимуть перенести засідання, щоб відвідати учасників, категорично відмовлятимуся, - сказав у коментарі сільський голова Грибовичів Ігор Питель.
Мирослава Іваник
кино