ОГЛЯД ПРЕСИ 19.09.07
Газета24 19.09.07 №139
Три роки до катастрофи
Всього три роки Україна має на утилізацію 16,3 тис. т протермінованого реактивного палива типу «Меланж». Якщо за цей час не вдасться утилізувати небезпечний хімікат, може трапитися катастрофа, наслідки якої експерти навіть бояться прогнозувати
Ракетний окислювач «Меланж» - це суміш азотної кислоти з багатьма хімічними компонентами. У 50-х-60-х роках минулого століття його додавали до ракетного пального. Саме з 1961 р. окислювач зберігається й на військовому складі у Радехові, що на Львівщині. Тут його 3,2 тис. т. Крім Львівської об ласті, «Меланж» знаходиться на Івано-Франківщині, Київщині, Вінниччині, Одещині та Харківщині. Загалом в Україні знаходиться понад 16 тис. т цієї небезпечної хімії. Як розповів Сергій Ніколаєв, генерал-майор, начальник логістики, заступник командувача військ ЗахОК, наразі «Меланж» зберігається в алюмінієвих ємностях. Однак сам реактив придатний до використання лише 12 років. Після цього його хімічний склад змінюється, і він починає роз'їдати цистерни. Тому військові постійно проводять обстеження ємностей і при найменшій розгерметизації здійснюють перекачування хімікату в інші цистерни.
Як зазначив міністр оборони Анатолій Гриценко, в України є лише три роки, щоб провести утилізацію. Саме стільки часу можуть прослужити цистерни. Якщо ж за цей час цього не вдасться зробити, доведеться проводити заміну цистерн, а це країні влетить в копієчку.
«За цей час ми повинні провести всі роботи. Бо якщо затримаємося з утилізацією, це стане дорогим задоволенням. Така затримка обійдеться в близько 20 млн. грн - потрібно буде оновлювати парк ємностей, де зараз зберігається «Меланж», - зазначив Анатолій Гриценко.
У випадку ж, якщо раптом трапиться витік «Меланжу» , Україну чекатиме небачена екологічна катастрофа. Аби уявити, наскільки серйозними можуть бути наслідки, наведемо кілька цікавих фактів: при витоку 1 т цієї речовини під ураження потрапляє все живе в радіусі 150 м (це за умови, що немає вітру). Але, зважаючи на географію складів і обсяги «Меланжу» в них, азотна хмара накриє всю Україну. При витоку хімічна речовина вступає у реакцію з киснем, внаслідок чого утворюється отруйна хмара помаранчевого кольору. Насамперед токсичні випари вражають слизові оболонки і дихальні шляхи, також завдають шкоди і решті внутрішніх органів. До речі, аварії такого типу у світі не траплялися. Тому залишається затамувати подих з надією, що «пронесе» . Не хотілося б, аби після Чорнобиля й Ожидова Україна стала першовідкривачем і в ліквідації наслідків азотного ураження.
Наразі на Львівщині уже приступили до пробної утилізації кількох тонн «Меланжу» . Устаткування для переробки привезли поляки. На кінцевому етапі окислювач перетвориться на мінеральне добриво. Однак чи вдасться Україні вкластися в терміни - невідомо. Тому разом з польським експериментом опробовують і німецькі, і російські, і, зрештою, всі можливі варіанти.
На заваді процесу може стати бюрократична тяганина. За словами Сергія Ніколаєва, достеменно невідомо, як «Меланж» зніматимуть з обліку і реєструватимуть новоутворену в процесі утилізації речовину.
До речі, вчора МНС України заявило про те, що військові не мають необхідних дозволів для переробки окислювача. Самі військові ці звинувачення спростовують.
Тетяна Турчина
кино