ОГЛЯД ПРЕСИ 17.09.07
Львівська газета 17.09.07 №164(234)
Меланжу не буде
Проблему зберігання меланжу - небезпечної речовини, яку колись додавали до ракетного пального, - на території Львівської області перестали обговорювати. Взялися вирішувати. Нині в Радехові, де в цистернах сконцентровано "поклади" суміші азотної кислоти й інших хімічних компонентів, розпочне роботу установка для переробки меланжу на безпечні азотно-кальцієві мінеральні добрива.
Установка розташована на території військової частини АІ642, на спеціально виділеній для цього площі 1,1 гектара. За рік вона здатна переробити близько 2,5 тисячі тонн меланжу на понад 4,5 тисячі тонн готового продукту - рідини з умістом 44% азотної Кислоти, з якої, своєю чергою, виготовлятимуть мінеральні добрива. Готову продукцію вивозитимуть до Польщі. Установка здійснюватиме чотири цикли на добу. Під час кожного з них утилізуватимуть дві тонни меланжу.
Як розповіли "Газеті" у прес-центрі Західного оперативного командування, окисник ракетного пального, знаний у народі як "меланж", був доволі популярним у часи "холодної війни". На території держав колишнього Варшавського пакту нині зберігають 200 тисяч тонн цієї речовини. В Україні - понад 16 тисяч тонн, і майже половина цієї кількості (понад шість тисяч тонн) - саме на Львівщині, неподалік Радехова. Після тривалих пошуків способу нейтралізувати потенційну небезпеку військові знайшли його в Польщі - там із небезпекою, яку становить рудимент колишньої епохи успішно дають собі раду.
"Ще в червні у Польщі побувала делегація військових на чолі з командувачем військ Західного оперативного командування Михайлом Куцином, - розповів керівник прес-служби ЗахОК Олександр Поронюк. - Оглянувши їхні установки з переробки меланжу, визнали, що вони максимально безпечні. Процес переробки - доволі складний, але поляки продумали всі деталі".
Кошти на створення установки надав Євросоюз, тож Україна не витратила на це жодної копійки. Крім того, як вважають представники оборонного відомства, протестів мешканців і місцевої влади не буде, адже від початку тривала тісна співпраця військових і цивільних. До складу делегації, яка була в Польщі, входили і представники влади та громади Радехова, тому місцеве населення "в курсі" всіх нововведень, а там, де є поінформованість, немає страху та чуток.
А місцева влада з розумом підійшла до проблеми та провела низку громадських слухань. У резолюції останніх, які відбулися 26 липня, підтримано пропозицію утилізувати окислювач ракетного пального, але за умови, що процес не шкодитиме довкіллю та здоров'ю людей. Самі ж організатори зведення установки стверджують: переробка меланжу буде безпечною і для мешканців, і для навколишнього середовища.
"Найважливішим є те, що ми з очікування та передчуття загрози перейшли у стадію її усунення, - наголосив командувач ЗахОК, генерал-лейтенант Михайло Куцин. - Ця небезпека висіла над нами дамокловим мечем, а тепер ми його позбудемося".
Богдан Юрочко
кино