Озеро, вкрите сміттям, висвітлює проблему балканських відходів
Прибой, Сербія (AP) – Вантажівки та будівельна техніка, припарковані на набережній річки на південному заході Сербії, але не для будівництва. Натомість для вивезення тонн сміття, заклиненого біля підніжжя електростанції, використовують джамбо-крани.
Сербія та інші балканські країни заглиблюються в суспільні відходи після десятиліть нехтування та відсутності ефективної політики управління відходами в країнах, які прагнуть вступити до Європейського Союзу.
З дорог видно згорілі звалища, висячі на деревах поліетиленові пакети та острови сміття, що плавають по річках регіону. Зазвичай проблема виявляється в центрі уваги взимку, коли набрякла вода підмітає звалища, витісняючи сміття до гідроелектростанцій.
Так було на озері накопичення Потпек біля електростанції після дощу та снігу в грудні та на початку січня. Поверхня озера покрита товстим шаром відходів, починаючи від пластику і закінчуючи іржавими металевими клаптиками, пнями і навіть труною.
Річка Лім, яка живить дамбу Потбек, заглиблює відходи нижче за течією. Річка Лім бере свій початок у сусідній Чорногорії та проходить через декілька муніципалітетів та їхні сміттєзвалища як в Чорногорії, так і в Сербії.
“На основі недавнього дослідження ми виявили, що в цих містах, у п’яти муніципалітетах Чорногорії та трьох сербіях, збирається близько 45 000 тонн відходів (щороку)”, – сказав Предраг Сабунг, директор системи гідроелектростанцій на річці Лім. Дивлячись на озеро, повне сміття, він додав: “Навіть якщо невелика частина цих відходів потрапляє в річку Лім, ми це отримуємо”.
Екологи на Балканах попередили, що через те, що більшість сміттєзвалищ не управляються належним чином, вони викликають проникнення токсичних речовин у річки, що загрожує екосистемам та дикій природі.
Боснія також повідомила про накопичення сміття, яке загрожує гідроелектростанції на річці Дріна поблизу міста Вишеград на сході. Лім є притокою річки Дріна, завдяки чому її водні шляхи – і сміттєвий потік – тісно взаємопов’язані.
Авантюристи та водяні балки, котрі насолоджуються звивистими водними шляхами та незайманою природою, влітку віддають перевагу двом смарагдовим річкам – річка Дріна, яка протікає вздовж кордону між Сербією та Боснією.
Поки балканські країни намагалися відновитись після низки воєн та кризисів у 1990-х роках, екологічні проблеми часто стають останніми для країн, економіка яких значно відстає від решти Європи і де державні фонди вразливі до ендемічної корупції.
Югослав Йованович, державна компанія “Сербіяводе” в Сербії, яка відповідає за систему водопостачання в країні, пояснив проблему відходів “нашою зневагою та відсутністю турботи”. Він попередив, що сміттєзвалища знаходяться біля річок і за роки заповнюються занадто багато.
Про очищення він сказав: “Якщо ми будемо змушені робити це рік за роком, це насправді не є рішенням”. “Ми повинні знайти спільну мову та вирішити цю проблему, об’єднавши зусилля”.
Сербія, Чорногорія та Боснія проводили зустрічі з цього питання, але не так багато було зроблено. Балканські країни також стикаються з іншими надзвичайними ситуаціями, пов’язаними з навколишнім середовищем, включаючи небезпечні рівні забруднення повітря у багатьох містах.
Експерти прогнозують, що видалення озера Потпек займе кілька тижнів, залежно від погоди. Однак усі відходи води знову потраплять на звалище в Західній Сербії.
Горан Рікович, активіст із сусіднього міста Прибуй, сказав, що підвищення рівня обізнаності громадськості про забруднення є основною метою, поряд з “інституційними та системними” рішеннями. Вони також потрібні, якщо Сербія та інші балканські країни бажають наблизитись до членства в ЄС.
Це не зобов’язання Європейського Союзу. “Ми не повинні робити це для них”, – сказав Рікович. “Причина, за якою ми дбаємо про навколишнє середовище, полягає в майбутніх поколіннях”
Йованна Джейк та Марко Дробнякович взяли участь у цій доповіді.
__
Слідкуйте за усіма історіями AP щодо навколишнього середовища та зміни клімату на веб-сайті https://apnews.com/hub/Climate