Німеччина планує закрити всі 84 електростанції, що працюють на вугіллі
Німеччина, один з найбільших світових споживачів вугілля, закриє всі 84 вугільні електростанції протягом наступних 19 років, щоб виконати свої міжнародні зобов'язання у боротьбі зі зміною клімату.
Студенти демонструють біля федеральної канцелярії під час засідання вугільної комісії в Берліні
Рішення про припинення видобутку вугілля прийнято після того, як німецький уряд розпочав сміливу енергетичну політику, згідно якої заплановано закрити всі атомні електростанції до 2022 року внаслідок катастрофи у Японській Фукусімі в 2011 році.
Тоді рішення влади, як безрозсудні, різко розкритикували бізнес-лідери. Вони були стурбовані тим, що це підвищить ціни на електроенергію і зробить їх промисловість менш конкурентоспроможною. Вони також відзначили марність цього кроку, оскільки жодна інша велика промислова країна не прийняла рішення відмовитись від атомної енергетики за прикладом Німеччини.
Зазначимо, що 12 з 19 атомних електростанцій країни на сьогодні закрито.
План ліквідації вугільних електростанцій, а також ядерної енергетики означає, що Німеччина розраховуватиме на відновлювану енергетику, щоб забезпечити від 65% до 80% електроенергії країни до 2040 року.
Німецькі викиди СО2 помітно знизилися на початку 1990-х років, в основному через розпад комуністичної Східної Німеччини, оскільки скоротилась кількість промислових підприємств, що були основними забруднювачами. Тим не менш, країна продовжує покладатися на вугільні установки для значної частки своєї електроенергії.
Потужні комунальні підприємства та профспілки підтримували роботу вугільних електростанцій, а попередні уряди навіть планували збільшити кількість вугільних заводів, щоб компенсувати очікуваний вихід з ядерної енергетики. Складність рішення полягає в тому, що є близько 20 тисяч робочих місць, безпосередньо залежних від вугільної промисловості, і 40 тисяч непрямо пов'язаних з нею.
На сьогодні вугілля є основним джерелом для виробництва електроенергії в світі і залишатиметься таким, незважаючи на вихід Німеччини.
Комісія, що рекомендувала закрити вугільні електростанції, включала лідерів федерального та державного урядів, а також провідних представників промисловості та профспілок, вчених та екологів.
Німеччина довго позиціонувала себе як світового лідера у боротьбі зі зміною клімату, але в останні роки змушена була визнати, що до 2020 не досягне планового скорочення викиди СО2 на 40% (базовий рік - 1990), а лише 32%.
Незважаючи на невдачі в останні роки, які зумовили звинувачення в бік Німеччини у лицемірстві, Кемферт заявив, що нові рішення дозволять Німеччині досягти мети у скороченні викидів на 55% до 2030 р.
"Добре, що Німеччина тепер має чітку дорожню карту для поступового вилучення вугілля, і ми знаходимося на шляху до того, щоб стати вільним від вуглецю", - сказав Мартін Кайзер, виконавчий директор Greenpeace Germany і член комісії.
Але Кайзер та інші представники природоохоронних організацій з які провели гучну демонстрацію за участі 5000 активістів, висловили розчарування, що до 2030 року вони не досягнуть своєї мети – у відмові від вугілля.
У рішенні було вказано, що мета поступового відмови від вугілля буде переглядатися кожні три роки. Крім того, кінцевий строк може бути перенесений вперед, якщо це можливо, на три роки до 2035 року.
Початкові цілі є значними, вимагаючи, щоб до 2022 року було закрито чверть вугільних установок країни потужністю 12,5 ГВт. Це означає, що протягом 24 років буде закрито 24 станції. До 2030 року у Німеччині повинно залишитися близько восьми електростанцій, що працюють на вугіллі, що вироблятимуть 17 ГВт електроенергії.