Здоровому харчуванню шкодять пестициди
Здорове харчування серед українців набуває неабиякої популярності. Це ефективний спосіб зберегти свою красу і молодість без виснажливих дієт і постійних тренувань в спортивному залі. Ключовим моментом на шляху до здорового харчування є «здорові» овочі та фрукти. Тут варто говорити не лише про якісні свіжі продукти, які привабливі на вигляд, але й про ті, які вирощені на екологічно чистих територіях без застосування пестицидів. На жаль, в Україні склалася така ситуація, що майже жодне фермерське господарство не обходиться без використання пестицидів. Та чи завжди це ефективно і невже так потрібно?
Пестициди – це хімікати, які використовують аграрії у боротьбі з хворобами рослин, шкідниками і бур’яном. Україна належить до тих країн, де вирощення врожаю не обходиться без цих засобів. В нашій країні їх понад 200 найменувань. Є й такі, які вже давно заборонені в інших країнах, але в нас все ще використовуються.
Пестициди класифікують на основі хімічного складу діючої речовини, за походженням діючого інгредієнта та за призначенням:
Зокрема за призначеням виділяють:
інсектициди (для знищення комах)
фунгіциди (для знищення грибкових захворювань)
гербіциди (для боротьби з рослинами-бур'янами).
родентициди (проти гризунів)
арборициди (проти чагарників)
акарициди (проти кліщів)
бактерициди (проти бактеріальних хвороб)
нематоциди (проти фітогельмінтів — шкідливих нематод)
У процесі свого використання пестициди потрапляють в атмосферу, ґрунт, воду, утворюючи безперервний ланцюг: повітря - ґрунт – рослина – людина(тварина). Чи не найбільшою проблемою є те, що цими речовинами землю обробляють щороку, не думаючи про те, що вони все більше і більше накопичуються в ґрунті, а під час споживання їжі і в організмі людини. Точно оцінити шкоду, яку завдають ці засоби навколишньому середовищу складно, але точно можна стверджувати, що вона величезна. Небезпечним є хлор, який є в пестицидах. Він, навіть в малих кількостях, накопичується в організмі людини. Трапляються і часті випадки отруєння. При чому страждають не лише люди, а й тварини. Симптомами отруєння є нудота, головний біль, почервоніння і набряк слизових оболонок ока, кашель, набрякання шкіри. Найскладнішим є пестициді отруєння дітей. Таке масштабне отруєння було зафіксовано в Перу. У місцевій школі дітям на сніданок давали порошкове молоко, яке мало в своєму складі пестицид, що використовують для обробки зерна. Через деякий час у дітей погіршилося самопочуття, почалися корчі. Внаслідок цього померло 28 школярів.
Зазначимо, що американські учені визначили найнебезпечніший фрукт та ягоду, що викликають рак та безпліддя
В зоні ризику також люди з хронічними захворюваннями. Пестициди шкідливі не лише коли потрапляють з їжею в організм, але й при контакті під час роботи з ними, зокрема оброблення, ґрунту, рослин, полів. При отруєнні пестицидами слід негайно розпочинати лікування. Найперше треба виявити покинути зону їхнього поширення. Подальше лікування залежить від того на яку частину тіла потрапив хімікат: якщо в шлунок, то слід викликати блювоту, очі – промити розчином лугу, шкірні покриви – зняти одяг, промити мильним розчином. Після першої допомоги треба звернутися до лікаря.
До речі китайські вчені створили базу даних пестицидів, які залишаються на фруктах і овочах. Про це стало відомо на Китайській міжнародній виставці індустрії великих даних-2018, що проходить в місті Гуйян у провінції Гуйчжоу на південному заході Китаю.
Як зазначив старший науковий співробітник Китайської академії інспекції і карантину Пан Гофа, з 2012 по 2017 рік вчені провели загальне обстеження залишків пестицидів на фруктах і овочах.
Вони перевірили на вміст пестицидів 40 тис. зразків 150 видів фруктів і овочів в 1470 різних районах Китаю. Мета перевірки полягала в оцінці загальної ситуації із залишками пестицидів і сприяння контролю над використанням пестицидів.
Китай присвоїв електронні ідентифікаційні номери 1 200 пестицидам, а також розробив методи визначення їх наявності та концентрації.
Розробники також створили комп'ютерну програму, що відстежує походження пестицидів в свіжих продуктах, яка дозволяє посилити контроль і забезпечити продовольчу безпеку.
Пестициди стали настільки популярними у сільському господарстві, що повна відмова від них, напевне, є нереальною, тому пропонуємо декілька порад аграріям, які їх використовують:
- Використовуйте лише ті пестициди,які є дозволені для застосування в Україні.
- Дотримуйтесь усіх правили перевезення цих засобів.
- Забезпечте належне зберігання.
- Дотримуйтесь правил використання.
- Пам’ятайте про життя і здоров’я людей, тварин і рослин.
Для тих,хто хоче власноруч виростити здорову городину без використання пестицидів, теж кілька порад:
- Не виорюйте надто глибоко ґрунт, адже так зникає родючий шар – гумус. На невеликих ділянках краще зробити це вручну.
- Обирайте ті сорти,які є найбільш стійкими до несприятливих умов.
- Не спалюйте сухі залишки рослин на родючому ґрунті. Це може стати хорошим добривом.
- Не висаджуйте однакові культури на одному й тому самому місці. Чергуйте.
- Після врожаю висадіть в землю жито. Воно має властивість очищати ґрунт. Можна посіяти трави. При морозі вони відімруть і стануть хорошим добривом.
Бережіть себе і навколишнє середовище. Будьте здорові.
Автор: Христина Борсук